You Tube >> Kanał e-przemek.pl

Zambrów A.D. 1953

poniedziałek, 21 marzec 2011 06:26 Written by 

Historia koła, koło historii! Naszła mnie taka myśl, że finalnie każda nasza aktywność, czy to mała, czy bardziej złożona, kończy się dokumentem. Jak nie papierowym, to przynajmniej elektronicznym. Czegokolwiek byśmy nie robili, na zakończenie pojawia się dokument. Bez dokumentu nie ma zakończenia.  Mail, podsumowanie, sprawozdanie, dokumentacja powykonawcza itp. Budowa mostu wcale nie kończy się pierwszym przejazdem po nim z głównym inżynierem stojącym pod, tylko... protokołem; zakup piwa kończy się...wydaniem paragonu, nawet pobyt w toalecie kończy się fakturą za wodę. Dokument ważna rzecz!

A propos dokumentu:) wpadł mi ostatnio w ręce bardzo ciekawy materiał dotyczący mojego rodzinnego miasta Zambrowa. Co prawda tyczy lat, kiedy to z Warszawy i Łodzi przyjeżdżali napływowi do Zambrowa za chlebem, ale wiele miejsc nawet dzisiaj daje się rozpoznać. Ulica Wodna z barem pod Kogutem, czy Kogutkiem; plac Sikorskiego z kioskiem, który po zakończeniu Liceum Ogólnokształcącego wykupiła moja koleżanka; bloki na Koszarach – nie widać, że są czerwone...; kościół – zupełnie niezmieniony; most na rzece Jabłonce;  fontanna; dom handlowy Eureka, kino Kosmos...

„...Nie było w tym miasteczku zabytków, ani fabryk, przeszłości, ani jutra. Był jeden spory kościół, dwie dosyć podłe knajpy, fontanna na placu, czynna tylko od wielkiego dzwonu...” 

Rok 1953 dał miastu nowe „możliwości” w postaci Zambrowskich Zakładów Przemysłu Bawełnianego. Pamiętam budynek. Gigantyczny. Ogrodzony, zawsze strzeżony. Pamiętam, że jedna z moich ciotek pracowała w tym zakładzie, dojeżdżała „kombinatem”, niebieskim. Szwagier miał tam praktyki – był elektrykiem; na wejściu dostał musztardówkę wódki. Pracował też tam brat mojego przyjaciela – szczęśliwie udało mu się wyrwać z objęć ZZPB.

 Moje Miasto!!! Miasto samotnych dziewcząt :)

Zapraszam na dokument i mam nadzieję, że nie łamię praw autorskich. W czasach, kiedy powstawał ten film wszystko było wspólne...

Media

Joomla Extensions