You Tube >> Kanał e-przemek.pl

Zalane piwnice niedoszłej Elektrociepłowni Pruszków II w Mosznej

poniedziałek, 05 listopad 2012 19:47 Written by 

Od dawna nic mnie tak nie zaskoczyło w tematach nurkowych, jak wydawałoby się dobrze mi znana Elektrociepłownia Pruszków II w Mosznej. Uważając się za stałego tam bywalca, przeoczyłem kilka ciekawych miejsc, w tym co najmniej cały jeden tunel. Dzięki całkiem dobrej widoczności i dobremu przewodnikowi (Teo) zalane korytarze w tym obiekcie ujawniły jeszcze więcej swoich ciekawych zakątków. Od ostatniego mojego pobytu zmieniło się: piesza droga do nurkowiska wydłużyła się o jakieś 100m dzięki nasypowi mającemu chronić przed dojazdem jak najbliżej; poziom wody obniżył się o jakieś 100cm w wyniku powszechnego obniżenia poziomu wód w okolicy; rzekoma groźna zasadowość wody prawdopodobnie zobojętniała, a widoczność znacznie się poprawiła, chociaż prawdziwi stali bywalcy twierdzą, że się jednak pogorszyła. Okazało się także, że jest to miejsce dużo bardziej popularne wśród nurków niż kiedyś, a dodatkowo przestało to być uważane za miejsce, gdzie nurkują ludzie z doświadczeniem w nurkowaniu tzw. overhead. Może to i dobrze? Może nie...

W ślad za informacjami z www.brwinow.com:

"Elektrociepłownia nigdy nie została oddana do użytku i praktycznie gotowy ogromny obiekt, powoli odchodzi w niebyt.

W zamyśle autorów elektrociepłownia dostarczać miała ciepłą wodę dla mieszkańców płn-zach. Warszawy (obecnie Bielany, Bemowo, Żoliborz). Projekt ruszył w latach 80 ubiegłego wieku.

W latach 90 gdy inwestycja była ukończona w ok. 90% stwierdzono bezzasadność budowy elektrociepłowni w tym regionie. Budowę przerwano ale komina nikt nie odważył się zburzyć.

Po zmianach ustrojowych samorządowe władze próbowały przeznaczyć ten obiekt na spalarnię śmieci. Okoliczna ludność a w szczególności mieszkańcy Brwinowa protestowali przeciwko takiemu przedsięwzięciu. W roku 1997 odbyło się nawet referendum, które rozstrzygnęło, że spalarni nie będzie. Wynikiem była zmiana planu zagospodarowania okolicznych terenów. W ostatnich latach dokonano parcelacji EC Pruszków II. Obecnie trwają prace rozbiórkowe obiektów, m.in. rozebrano budynki, a komin przeobraził się w wielką ‚naturalną’ antenę. Ukończony komin elektrociepłowni ma 256m wysokości a jego średnica u podstawy to około 20m."

 

Dane techniczne:

Nurkowaliśmy w składzie: Malina, Korek, Rysiek, Teo i ja.

Eksperyment tym razem polegał na zastosowaniu konfiguracji bocznej, która w wyniku transportu ciężkich butli tak się rozkonfigurowała, że jak widać na filmie wszystko przestało mieć jakikolwiek ład i porządek.

Zapraszam do obejrzenia filmu, koniecznie w HD i z muzyką. Jak często w przypadkach spontanicznych decyzji bywa, tak i tym razem ustawienia nagrywania w aparacie się trochę wypaczyły i ustaliła się za wysoka ekspozycja. Stąd tak jasny materiał. Artystyczny...

Media

Joomla Extensions