You Tube >> Kanał e-przemek.pl

Uranowe Szaleństwo - prelekcja na Targach Nurkowych

środa, 12 luty 2014 14:50 Written by  Przemek

Uranowe Szaleństwo – nasz projekt, którego celem była eksploracja poziomu -109m zalanej kopalni uranu w Kowarach. Miał on także swoją odsłonę podczas trwającego w dniach 8-9 lutego w Pałacu Kultury i Nauki w Warszawie Nurgresu. Prowadzącym prezentację był Majki, dodatkowo wzięli w niej udział: Kowi - inicjator eksploracji kopalni i człowiek, który sprawił, że nurkowanie w tej lokalizacji jest w ogóle możliwe; Paweł Myśliński – partner Kowiego, z którym razem kilka miesięcy temu w tejże kopalni osiągnęli głębokość -119m – było to wówczas najgłębsze nurkowanie na terenie Polski; ja – Przemek, szumnie nazwany szefem projektu, tak naprawdę jednego z krótkich epizodów w historii  eksploracji tej kopalnia, podczas którego rozpoczęta została eksploracja poziomu -109m i ustanowiony został nowy rekord nurkowania na terenie Polski -132m.

Nie wiemy, czy można powiedzieć, że na prezentacji było bardzo dużo, czy tylko dużo ludzi, bo nie mamy pełnego przeglądu pozostałych prelekcji, sala natomiast była pełna. Za cel wystąpienie postawiliśmy sobie przekazanie ogólnych informacji o kopalni, historii jej eksploracji oraz trochę istotnych szczegółów dotyczących projektu Uranowe Szaleństwo, czyli tak naprawdę jednego nurkowego weekendu 13-15 grudnia, do którego przygotowywaliśmy się około pół roku. Ponieważ dostaliśmy wiele próśb o udostępnienie materiałów prezentowanych w trakcie wystąpienia, niniejszym spełniamy te oczekiwania.

I tak, Kowi z Pawłem przedstawili historię kopalni, historię jej eksploracji, w tym sposoby, w jaki przedzierali się przez kolejne zasypane partie wyrobisk. Dodatkowo omówili pierwsze nurkowania w zalanych częściach oraz nurkowania głębokie, włączając w to swoje poprzednie najgłębsze nurkowanie na terenie Polski na -119m. Prezentację chłopaków pełną ciekawych zdjęć można znaleźć tutaj (w celu zapisania na dysku, kliknij na link prawym przyciskiem myszy i wybierz 'Zapisz element docelowy jako...'). Niestety, ani zdjęć Kowiego, ani Pawła w trakcie prelekcji nie udało się uzyskać.

Przemek, czyli ja, przedstawił kilka faktów dotyczących projektu Uranowe Szaleństwo, cele, zespół, przygotowania do niego, logistykę, wykorzystane gazy, piły, łomy i inny sprzęt kaskaderski. Prezentacja tutaj (w celu zapisania na dysku, kliknij na link prawym przyciskiem myszy i wybierz 'Zapisz element docelowy jako...').

Michał natomiast oprócz faktu, ze spinał całość prezentacji, opowiedział o ostatnim nurkowaniu w ramach projektu, które przy okazji było najgłębszym jak dotąd nurkowaniem na terenie Polski (-132m). Prezentacja Michała dostępna tutaj (w celu zapisania na dysku, kliknij na link prawym przyciskiem myszy i wybierz 'Zapisz element docelowy jako...').

Przed prezentacją Michała, żeby wprowadzić słuchaczy w świat głębokiego nurkowania w kopalni w Kowarach, wyświetlony został zwiastun filmu Uranowe Szaleństwo, nad którym aktualnie pracujemy z Piotrem Kardaszem.

Bardzo nam było miło, gdyż wśród całej sali gości, na prelekcji pojawili pozostali się uczestnicy projektu Uranowe Szaleństwo w osobach Ryśka, Mariusza, Mateusza oraz nasi bliscy przyjaciele (z rodzinami), z którymi realizowaliśmy kilka innych tematów: Zgutek, Darek Z., Krzysiek Biały, Filip Długosz z całym busem kolegów z Wrocławia. Dzięki, Wiara.

Z mojej perspektywy było całkiem ok., chociaż jak zwykle wiele wniosków do wyciągnięcia na przyszłość.

Fot.: Mateusz Nawrot.

Oto i cała galeria zdjęć Mateusza:

Joomla Extensions