You Tube >> Kanał e-przemek.pl

Uranowe Szaleństwo - on-line

sobota, 16 kwiecień 2016 05:55 Written by  Przemek

Dzieło życia! Bez nadęcia tak właśnie mogę określić ten oto film.  Głównie z powodu, że żadnego innego poważnego filmu w życiu nie zrobiłem :) Ten był pierwszy i chyba ostatni.

"Uranowe Szaleństwo" jest dla mnie czymś szczególnym. Czymś, na co poświęciłem tysiące godzin pracy, przemyśleń, poszukiwań rozwiązań w tak nowej dla mnie sztuce, jaką jest dokumentacja filmowa.

Przestawiona historia jest... tylko historią. O nurkowaniu, nurkowaniu jaskiniowym, Kopalni Podgórze, pracy zespołowej, zabawie, itp... Generalnie, zrobiliśmy fajną akcję, której miałem przyjemność być kierownikiem, przy okazji coś tam nagrałem. Następnie, przy okazji, zrobiliśmy wywiad z Michałem. Piotrek Kardasz, przy okazji, podpowiedział mi kilka ciekawych trick'ów, a następnie przy okazji pomógł....  i poszło... Był fun, była przygoda i wizja.... Hollywood!  

Film brał już udział w kilku festiwalach filmowych. Sukcesem już było to, że na kilku z nich dostał się do finału. Nigdy nic spektakularnego nie wygrał, ale ważne, że widziały go już setki, jak nie tysiące osób ... i to jest najcenniejsza nagroda! Tak! Nagrodą dla takiego filmowca-amatora jak ja jest to, że film jest oglądany.... TYLKO TYLE! Dopóki w piórka nie obrośnie ten filmowiec... Dlatego liczę na polubienia (Like it), a szczytem marzeń jest komentarz ("feedback is a gift").

 

Dzięki wszystkim za udział w akcji, dobre słowo, miłą zabawę. Ku potomnym! dla wnuków!

Przed rozpoczęciem oglądania filmu, a trwa on ponad pół godziny, koniecznie włączcie wysoką rozdzielczość (HD, w podwodnej części kopalni jest naprawdę pięknie) oraz podkręćcie muzykę (kapela April z Zambrowa! Absolutny Czad!, który przegapiłem na pewnym etapie swojego muzycznego życia).

 

 

Miłego oglądania! Poniżej też znajdziecie zdjęcia Mateusza Nawrota. Osobiście nie widziałem lepszych z tego miejsca. Rewelacja !!!!!

 

Informacje o filmie:

Film opowiada o nurkowaniu ekstremalnym, czasie i sekretach, które pomimo upływu lat, skutecznie bronią się przed ujawnieniem.
Miejscem akcji jest Kopalnia Uranu ‘Podgórze’ w Kowarach. Jej głównym celem istnienia, w latach 50tych ubiegłego stulecia, było wydobycie surowca dla potrzeb budowy bomby atomowej w Związku Radzieckim. Dzięki ówczesnym władzom, kopalnia była jedną z najbardziej strzeżonych tajemnic PRL. Dzisiaj, dostępu do swoich kilkudziesięciu kilometrów korytarzy, broni sama. Tylko nieliczni, którzy są w stanie zmierzyć się z ciemnością i całkowicie zalanym wodą labiryntem oraz szybko upływającym czasem, mają dostęp do niewielkiej części skrywanej tajemnicy.
Dokument opowiada o jednym z projektów,  w trakcie którego grupa nurków jaskiniowych podejmuje próbę dotarcia do niezbadanych dotąd zalanych część kopalni.
Czas w trakcie tego typu działalności ma znaczenie kluczowe. Minuta dla nurka pracującego ponad 100m pod powierzchnią to zaledwie kilka oddechów. Jednak ta sama minuta na powierzchni, to kilkaset ciężkich westchnień i przestąpień z nogi na nogę w oczekiwaniu na powrót i wynurzenie kolegów eksplorujących podziemia i poznających prawdziwe oblicze Kopalni - najgłębszego miejsca nurkowego dostępnego w Polsce. Film dokumentuje najgłębsze wykonane do tej pory nurkowanie na terenie Polski na tzw. obiegu otwartym.

Produkcja: Polska
Rok produkcji: 2015, Barwny

Czas projekcji: 40 min (wersja reżyserska).
Reżyseria: Przemysław Głębocki
Scenariusz: Przemysław Głębocki
Zdjęcia: Przemysław Głębocki, Ryszard Deneka, Piotr Kardasz
Muzyka: April
Montaż: Przemysław Głębocki
Producent: Przemysław Głębocki
Produkcja: e-przemek.pl/Kardasz.net

Media

Joomla Extensions