You Tube >> Kanał e-przemek.pl

Tatry jaskiniowo - marzec 2013

czwartek, 28 marzec 2013 22:55 Written by 
Speleologia - dziedzina życia polegająca na wykonywaniu czynności, które sprawiały przedstawicielom rodzaju ludzkiego przyjemność w okresie niemowlęcym i dziecięcym, a ze względów kulturowych nie mogą być wykonywane w okresie dojrzewania, wieku średnim i zaawansowanym. Do czynności tych należą między innym: wędrówki tam i z powrotem po górach po kolana w śniegu, często z wypełnionym po brzegi plecakiem, zabawa w błocie, kąpiele w zimnej i brudnej wodzie, przeciskanie się przez ciasne miejsca, zabawa latarką, uderzania metalowymi przedmiotami o siebie lub napotkane kamienie, czepianie się sznurków, odkopywanie zasypanych śniegiem otworów przedmiotami będącymi pod ręką, chodzenie po kamieniach, ubieranie się w czerwone stroje superbohaterów, ciąganie żółtych woreczków, rozbieranie się na mrozie, pokrzykiwanie w celu wywołania echa w zamkniętych pomieszczeniach.
Góry i jaskinie zaskakują! Jak zwykle! Tam gdzie miało być mokro, było sucho! Tam, gdzie warto, żeby było sucho, było na przekór... mokro. A to spowodowało, że plan realizacji marzeń w tym roku nie został wykonany i trzeba go przedatować na kolejny rok.
 
W jaskini Kasprowej Niżniej nabroiło tzw. Gniazdo Złotej Kaczki, które było zalane i skutecznie utrudniło transport sprzętu nurkowego do syfonu Danka. W Dudnicy (więcej o tej jaskini można znaleźć tutaj) poziom wody spadł do tego stopnia z kolei, że samotny transport dużych butli do drugiego syfonu okazał się mało możliwy. Pierwsze koty za płoty. Za rok poradzimy. Z wysokiego stanu wód w jaskini Zimnej był tylko taki pożytek, że zamiast do niej udaliśmy się do Czarnej, co sobie bardzo chwaliłem i ja, i Marta.

 

Nowe doświadczenia przyniosła jaskinia Kasprowa, która dzięki Partiom Gąbczastym i Wielkiemu Korytarzowi okazała się doskonałym miejscem do kąpieli w zimnej wodzie. Jak podaje wikipedia "Wbrew pozorom kąpiel w zimnej wodzie nie jest dla człowieka czymś wyjątkowym. Nie są wymagane jakieś niezwykłe przygotowania przed wejściem do wody ani szczególne predyspozycje organizmu – potrzebne jest tylko takie przygotowanie jak przed każdym wysiłkiem rekreacyjno-sportowym". Niech autor tego tekstu odważy się powiedzieć to Marcie prosto w oczy :) Zresztą do oceny na filmie.

 

Tak więc, na drodze naszej wycieczki w tym roku znalazły się 2xKasprowa Niżnia, Dudnica, Miętusia i Czarna (więcej informacji tutaj). Bardzo do gustu przypadła nam jaskinia Czarna ze względu na swoje rozmiary i przestrzeń. Pomimo konieczności przejścia tzw. "odbytu" na samym wejściu do jaskini oraz nienajłatwiejszego podejścia, robi ona zupełnie inne wrażenie niż ciasne Partie Gąbczaste w Kasprowej, czy Rura w Miętusiej.

 

Niestety też, chyba w końcu doszedłem do wniosku, że materiału foto, czy wideo, nie da się robić przy okazji. Trzeba pójść za przykładem fachowców jednak dedykować niektóre wypady tylko i wyłącznie tym celom. W efekcie amatorskiej działalności iphonograficznej powstał jakiś tam materiał i kilka zdjęć, ale... Ufff, już mi się nie chce więcej tłumaczyć. Dość exscuse'ów. Jak to mówią, "na tyle krawiec kraje...".

 

Przy okazji podziękowania dla Wszystkich, którzy w swoim poświęceniu, nosili to całe moje żelastwo tam i z powrotem. Miało to sens :)

 

Jaskinię Czarną już wspomniałem, resztę opisywaliśmy rok temu tutaj. Film trochę trwa, ale niech Was zachęca 'momenty', bo były.

 

Aby powiększyć zdjęcie kliknij na miniaturkę.

Media

Powered by JS Network Solutions